Na czym polega echolokacja u delfinów?

Delfiny rozwinęły skomplikowany system akustyczny do komunikacji i skanowania środowiska. Te wodne ssaki wytwarzają różne rodzaje dźwięków w zależności od potrzeb, na przykład krótkie dźwięki przypominające kliknięcia do echolokacji, a gwizdnięcia do komunikacji. Echolokacja, zwana również biosonarem to rodzaj naturalnego radaru, jaki rozwinęły delfiny. Wyemitowane przez te zwierzęta dźwięki odbijają się od obiektów w ich otoczeniu. Następnie delfiny słuchają ich powracającego echa i dzięki temu "widzą", co się wokół nich dzieje w oparciu o same dźwięki!

Delfinoterapia

W ten sposób delfin może określić, jak daleko i w którym kierunku znajduje się np. ryba. Wykazano, że delfiny, wykorzystując echolokację, mogą wykrywać obiekty w odległości powyżej 100 metrów.

Akustyczny system delfina składa się z kilku elementów: tzw. melona (zbiornik tłuszczowy w okolicach czoła), nozdrzy i złogów tłuszczu w szczęce. Echo odbite od obiektów jest odbierane przez obie strony głowy i dociera do ucha środkowego za pośrednictwem kanału tłuszczowego w żuchwie dolnej. Następnie ślimak ucha wewnętrznego wykrywa dźwięk i przekazuje go do mózgu, gdzie jest on odpowiednio przetwarzany. W przeciwieństwie do innych ssaków, delfiny nie mają typowego ucha zewnętrznego z małżowina uszna. Ma to ścisły związek, rzecz jasna, z prędkością pływania. Dlatego też do odbioru dźwięku służą im żuchwy.

© 2011 Delfinoterapia.tipps.pl